A CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) egy közép-európai felsőoktatási csereprogram rövidítése
A program célja, hogy lehetővé tegye a részt vevő országok felsőoktatási intézményei (egyetemek, főiskolák) számára vendégtanárok fogadását, diákcseréket, nyelvi és szakmai kurzusokon, valamint nyári egyetemeken való közös részvételt
Jelenleg a következő országok akkreditált felsőoktatási intézményeibe lehet utazni CEEPUS támogatással:
Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Macedónia, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Montenegró. A program hivatalos munkanyelve az angol.
Hálózatok létrehozása a felsőoktatási intézmények között. Egy CEEPUS hálózatot legalább három CEEPUS országból egy-egy felsőoktatási intézmény szervezeti egységei (lehet egy intézmény, egy kar vagy akár egy tanszék) alakítanak ki. A hálózati pályázat egy évre szól, de minden évben meg lehet újítani. Az új belépő intézmények csatlakozhatnak a már meglévő hálózatokhoz, de létrehozhatnak újat is. A CEEPUS hálózat az a szervezeti keret, amelyben a hallgatók és oktatók mobilitása megvalósul. A hallgatói és oktatói mobilitás az elfogadott hálózatok keretein belül - a fogadó intézmény fogadási keretének erejéig - valósítható meg.
A nyertes hálózatok az adott tanévben nyári egyetemet, intenzív kurzust, illetve hallgatói szakmai kirándulást is szervezhetnek CEEPUS támogatással, amennyiben erre a program költségvetése lehetőséget biztosít. A költségek finanszírozási alapja a szokásos mobilitásokhoz hasonlóan az ösztöndíjhónap. A speciális kurzusok elsősorban a hálózatok partnerintézményeiből érkezők számára nyitottak, de freemover-ként nem hálózati tagok bekapcsolódására is van lehetőség.
A CEEPUS II Egyezmény lehetőséget biztosít a 2005/2006-os tanévtől egy új speciális kurzus, a hallgatói szakmai kirándulás bevezetésére. A hallgatói szakmai kirándulás két-három napos rendezvény, mely tudományos és/vagy művészeti célt szolgál. A kurzusnak több intézmény közös szervezésében kell megvalósulnia.
A speciális kurzusokon való részvételért kreditpont(ok) adása kötelezõ!
Kötelezően csatolandó dokumentumok:
1. "Letter of Endorsement" (pdf, 93 kB) - az intézmény vezetõjének (rektor / fõigazgató) nyilatkozata az intézmény részvételi szándékáról.
2. "Letter of Intent" (pdf, 90 kB) - a külföldön folytatott tanulmányok kölcsönös elismerését és a
tandíjmentességet igazolja.
3. Intézményi ECTS katalógus és/vagy idegen nyelvû kurzuskínálat (angol, német, francia) illetve ha az intézményben még nem mûködik ECTS, akkor az alkalmazott egyéb kreditrendszer leírása
4. "Traffic Sheet" - a tervezett mobilitások intézményekre lebontott terve, vagyis mely intézménybõl, mely intézménybe hány hallgató és hány oktató utazik. A tervezési és megvalósítási egység az ösztöndíjhónap.
A Traffic sheet adatai között három státusz szerepel:
Nem kötelezõen csatolandó dokumentumok:
A kötelezõen csatolandó dokumentumok beküldésének speciális szabályai:
A CEEPUS on-line pályázati rendszerbe (ld. a pályázat beadása) kötelező elektronikusan feltölteni az alábbi dokumentumokat:
Feltölthetõ fájltípusok: JPG, GIF, PDF.
FONTOS: A csatolandó dokumentumok kiállításának ideje nem lehet 2025. január 15-nél későbbi annak ellenére sem, hogy a feltöltésre technikailag február 15-ig lehetőség van!!!