Bartók Márk - Radbound Universiteit, Hollandia

Mit és mivel vigyél magaddal? /2018.02.07./

Gondoltad volna? A Közép-európai országok diákjai szeretnek autóval érkezni az Erasmus-állomásukra. Persze a legtöbben repülnek, de nem egy horvát, román, lengyel Erasmusos osztotta az én utazási módomat, az autót. Ez azért van, mert egy Hollandia kaliberű országban magasabbak az árak (ezt egy későbbi cikkben majd bővebben kifejtem), és végeredményül olcsóbban jön ki az ember amellett, hogy 13 órát ül egy autóban – ami nem is akkora probléma, ha a napsütéses, hófedte osztrák hegyek között vezet az út.

Hozzá kell tenni azt is, hogy a repülő nem biztos, hogy leszáll abban a városban, ahova mi szeretnénk menni. Szóval, vagy ez alapján kell kiválasztani az Erasmus-úticélt (és számolni a reptéri taxi árával), vagy egy vonatozás is vár rád a megannyi csomagoddal – vagy jobban kell szelektálnod a cuccaid, viszont akkor drágább kint megvenni. Ez a döntés persze anyagi helyzettől függ, mindenki maga dönti el.

Megosztom most veletek az ultimate-mitvigyélmagaddal-listámat, amit, ha eljön a Te utazásod ideje nyugodtan bővíthetsz, vagy rövidíthetsz. Ha lány vagy, valószínűleg az előbbi, ha fiú, az utóbbi vár rád.

LEGFONTOSABB

• Iratok: ID/Útlevél, jogosítvány
  • valuta készpénzben
  • bankkártya – csekkold, milyen bankkártyát igényel az adott ország. Hollandiában például legtöbb helyen a Maestrot fogadják el, de sok működik a MasterCard is!

ELEKTRONIKA

• laptop, töltő, egér
  • telefon, töltő
  • elosztó/hosszabbító
  • hordozható hangszóró
  • melegszendvicssütő! (életet ment)
  • power bank
  • router

GYÓGYSZEREK

• láz és fejfájáscsillapító
  • vitaminok (északi országokban hasznos immunerősítő a hidegben)
  • ragtapasz

HIGIÉNIA/FÜRDŐ

• Fogkefe, fogkrém
  • tusfürdő, törölköző
  • borotva, dezodor, parfüm, fültisztító
  • hajszárító
  • körömvágó olló/csipesz

RUHA

Szerintem max két hétre való ruhát tegyél el. Ne aggódj, mindenhol meg lehet találni a mosás módját.

• alsók és zoknik
  • cipők – téli, őszi/tavaszi, nyári, sport, esőálló egyes helyeken
  • fürdőruha
  • rövid és hosszú nadrágok – övedet se hagyd otthon
  • póló, pulcsi, ing (vasalót már nehezebb találni!)
  • „játszós” pólók, melegítők, pulcsik
  • esőálló kabát (óceán mellett hasznos) és sima kabátok
  • kesztyű
  • pizsama (kedvenc ágyneművel, párnával, takaróval)
  • óra
  • napszemüveg

KONYHA

• 2 pohár, 2 bögre, 2 kanál, 2 villa, 2 kés, 2 tányér (és mélytányér), serpenyő, fazék, fakanál
  • konzervnyitó, sörnyitó, bornyitó

EGYÉB

• hátizsák
  • füzetek, toll a suliba
  • ha szemüveges vagy: szemüvegtok, kontaktlencse, szemcsepp

és a HAZAI cuccok:

• zászló
  • kolbász
  • pálinka

Erasmus orientáció – újraélni a gólyatábort! /2018.02.12./

Ha szerencsés vagy, az egyetem szervez orientációs hetet az erasmusosok számára – ezt, akárcsak a gólyatábort, semmiképp sem szabad kihagyni. Campus-túrák, hasznos információk, könyvtárregiszráció, ismerkedős csoportjátékok, és buli minden nap!

Tíz darab húszfős csoportba lettünk beosztva teljesen random módon, csapatonként 4 mentorral. Az első két napon az ismerkedésé volt a főszerep, majd bejártuk a várost, az egyetemet, a könyvtárt, a hét második felében viszont már rugalmasabb programmal támogatták a kialakuló barátságokat – ez abból is látszott, hogy a nap nem kezdődött el délután 2 előtt (és nem igazán fejeződött be hajnali 5 előtt).

Ismerkedj, minél több emberrel, minél több nemzettel! Én megtudtam, hogy a görögök között még mindig él olyan ember, aki hisz Zeuszban. Hogy az USA-ban hajnali 2-kor minden party bezár. Hogy a szlovákok a vendégeket kenyérrel és sóval kínálják. Hogy Norvégiában 1 évre besoroznak katonának. Hogy a hollandok a Heinekent felmosónak hívják és nem szeretik. Hogy egyáltalán nem hasonlít a magyar és a finn nyelv. Hogy Rióban akik a parton fociznak, megkérdőjelezik a röplabdázók nemi identitását.

Az orientáció nem csak új barátok, hanem új kultúrák megismeréséről is szól. És megalapozza a következő 5 hónapod milyenségét - ne fáradj el az első hetekben, ilyenkor alakulnak ki a társaságok!